Interviews with Keelites

Keele graduate Brian Walker (1970) helped to launch the Keele Oral History Project in 2007 and has recorded scores of interviews - some audio and some video - with Keele people, primarily from the first two founding decades. By May 2015 the list of interviewees - invaluable and priceless for historians, scholars and fellow alumni alike - had reached more than 90. From 2016 we will begin to publish extracts from these interviews, along with themed audio and video features and chapters clips from our two "histories for alumni by alumni" (First Decade and A Coming of Age).

Interviews recorded so far with:

Val Abbott (Saunders) 1964 1968 History & Politics
Kay Bailey (Smith) 1959 1964 English & French
Colin Baker - Staff
Stan Beckensall 190-1954 English & History & Education
Francis Beckett 1965 1969 History & Philosophy
Norman Bertram 1954 1958 Geography & Politics
Mary Bianco (Becker) 1953 1957 Biology & Geology
Wendy Blair 1964 1968 American Studies & English
Jonty Bloom 1982 1986 International Relations
Keith Bonham 1958 1962 Greek & Latin
Paul Brownsey 1965 1970 History & Philosophy
Jack Buckley - Gardener/Grounds Staff
Jill Budd (Garnett) 1959 1963 French & Latin
Tony Budd 1959 1963 Geography & Geology
Malcolm Clarke 1964 1969 Philosophy & Sociology and Social Anthropology
Keith Clement 1952 1956 Politics & Applied Social Studies
David Cohen - Staff
Anna Cook (Leigh) 1962 1966 History & Psychology
Peter Cropper 1986 Honorary Master of Music
Sheilah Da Silva (Cresswell) 1959 1963 Mathematics & Physics
Phil Davies 1967 1971 American Studies & Sociology and Social Anthropology
Cynthia Deeson (Sing) 1960 1964 Philosophy & Physics
Eric Deeson 1960 1964 Economics & Physics
Eddie Derbyshire 1950 1954 English & Geography
Les Dickinson 1955 1959 English & Philosophy
Ian Dunbar 1955 1959 Politics & Applied Social Studies
Eve Edmonds (Rodwell) 1958 1962 English & Philosophy
Mairwen Evans - Staff
Sheila Everard 1957 1961 Politics & History
Mike Farmer 1961 1965 History & Politics
Don Foster 1965-1969 Physics & Psychology
Dave Garry 1969 1973 Geology & Physics
Anita Gerard (Clark) 1966 1970 English & Philosophy
June Grocott (Kirkman) 1950 1954 French & German
Bill Hanna 1953 1957 History & Politics
Pauline Hanna (Jones) 1955 1959 History & Politics
Jim Hartley - Staff
Ticker Hayhurst 1956 1960 Geography & Geology
Alan Jones 1957 1961 Chemistry & Economics
Brenda Jones (Duthie) 1951 1955 Politics & History
Gurnos Jones 1951 1955 Chemistry
Lynn Jones 1958 1962 International Relations
Rosemary Jones (Barclay) 1958 1962 History & Philosophy
Derek Lainé - Staff
Hilary Lainé (Fletcher) 1959 1963 Biology & Chemistry
Bill Lighton 1950 1954 English & History & Education
Keith Linger 1960 1964 Chemistry & Physics
Bernard Lloyd (Gibbons) 1954-1958 English & History
Ron Maddison 1953 1957 Physics & Chemistry
John Mainwaring 1959 1963 Mathematics & Physics
Mary Mainwaring (Hankins) 1959 1963 Unknown
Melian Mansfield (Bordes) 1960 1965 French & Mathematics
Michael Mansfield 1960 1964 History & Philosophy
Ian McInnes 1990 1992 Industrial Relations
Don McIntyre 1957 1961 Geography & Geology
Bob Miles 1951 1955 English & Philosophy
Stuart Milner 1953 1957 English & Philosophy
Janet Murrell (Bailey) 1952 1956 Politics & Economics
John Naylon 1969 1973 Unknown
Barbara Newby (Jackson) 1959 1963 English & French
John Newby 1959 1963 Mathematics & Physics
Audrey Newsome Staff
Terry Oliver 1963 1967 German & Geology
Cedric Parry - Staff
Peter Plesch - Staff
Steve Potter 1964 1968 Geography & History & Education
George Pratt - Staff
Bill Proctor 1964 1968 English & Politics
Clare Radstone (Woodward) 1964 1969 Psychology & Sociology and Social Anthropology
David Radstone 1964 1968 Law & Politics
Brian Richards 1955 1959 Economics & Geography
Connie Robertson 1966 1970 English & French
Jocelyn Ryder-Smith (Dearden 1958 1962 Philosophy & Politics
Peter Saguiez 1968 1972 Geology & Geography
Bridget Sant (Hooper) 1962 1966 Economics & Geography
Cy Sant 1960 1964 Economics & Geography
Cliff Smalley 1958 1962 Economics & Politics
Sue Smalley (Fairchild) 1958 1962
Maryla Smith (Lawson) 1958 1960
Susan Soyinka (Fowler) 1964 1968 French & Psychology
Anna Statham 1965 1969 French & Geography
Brian Stewart 1968 1972 Geography & Politics
Jack Telling 1958 1962 Economics & Politics
Colin Thomas 1958 1962 English & Politics
Brian Turton -  Staff
Brian Vale 1956 1960 History & Politics
Diana Veasey (Kimberley) 1964 1968 Biology & Geography
Liz Walton (Le Poidevin) 1964 1968 Psychology & English
Jenny Waterman 1959 1963 English & Philosophy
Liz Waters 1967 1971
Linden West 1965 1969 Politics & History
Dave Whitebread 1966 1970 English & Psychology
Linda Whitebread (Western) 1967 1971 American Studies & Politics
John Wilcock 1969 1972 Computer Archaeology