Alumni: 2008 Directory

Shakur Ahmed – Law/Information Systems
Nathan Ainscough - Chemistry/Forensic Science
Sarah Andrew – American Studies/History
Kaushalya Ariyarathna - Human Rights, Globalisation & Justice
Roxanne Armitage – Criminology/Psychology
Mohamed Arsath - Information Technology
Maggie Atkinson – Education
Kesley Attridge – Biomedical Sciences
Zaynab Awan – Law/Human Resource Management
Sophia Baker - History/Philosophy
Kapila Balasuriya - Information Technology
Jasmine Ball - Study Abroad
Charlkes Bandara - Information Technology
Shawn Beatson – Environmental Science/Geography
Victoria Bell – History/International Relations
Alex Benham - Musculoskeletal Healthcare
Stephen Bennett – Molecular Parasitology/Vector Biology
Kimberley Benoy - Forensic Science/History
Peter Betts – International Relations/Politics
Georginia Blower - Law/Criminology
Kathleen Bone – Education/History
Joe Bonsor - Geology/Physical Geography
Hilary Bowler – History/International Relations
Phil Boydell - Geography/History
Robert Bracewell – Neuroscience/Psychology
Samantha Bredbere – Mathematics/Psychology
Amy Brennan - Geology/Geography
Avril Buchanan – English/Psychology
Thomas Budgen – Law/Criminology
Stacey Campbell – Law/Criminology
Paula Carlington - Industrial Relations/Human Resource Management
Rachel Cason (Wiggett) - French/Sociology
Karen Cathers - Medical Ethics and Law
Helen Cawkwell - French/History
Jeff Chambers – Pharmacy
Simon Charlton - Business Economics
Matt Chauhan - Human Resources Management/Psychology
Gemma Cino - Educational Studies/Psychology
Rachel Coyle – Music/Psychology
Jonathon Craig – Biology/Forensic Science
Laura Dale – Education
Asrat Daba - Reproductive Health Management
Dayangku Masnunah Damit - Human Resources/Health Care
Benjamin Davies – Physiotherapy
Zuzana Deans – Ethics
Anja Dehn - Medicine
Helen Delaney - Marketing/Media, Communications & Culture
Clare Doherty – French/German
Christopher Doherty – Biomedical Sciences
Sanjaya Edirisinghe - Information Technology
Lorna Edwards - Law/Biology
Amaru Ekanayake - Information Technology
Michael Elsmore - Computer Science/International History
Laura "Kate" England - Law/French
Meredith Ettridge – English/Sociology
Gemma Ferguson – English/Psychology
Tim Ferriday – Geology/Biology
Josie Fitzjohn (Adams) - BA Hons Business Adminstration, Media Communications and Culture
Katherine Fleet - Biology/Geography
Jessica De Freitas (Green) – Biology/Geology
Kin Fung – English/Sociology
Jessica Gelder – English/French
Harry George – Biology
Anne-Marie Glover - Child Care Law and Practice
Stewart Godwin - Business Administration/Human Resource Management
Yvonne Goldwater – Law
Elizabeth Gordon - Media Studies/Sociology
Sarah Graham - Biology/Information Systems
Sonia De Grandmaison - International Relations/Politics
Alix Greenhalgh - English/History
Amy Grisdale – Business Administration/Human Resources Management
Pradeep Gunasekera - Information Technology/Management
Gnanavipula Gunasena - Information Technology
Joyce Halliday – English/Psychology
Matthew Handley – Law/Business Administration
Emma Harding - Geology/Geography
Sarah Harlington (Hebden) Earth System Science
Martyn Harris – Biology/Psychology
Mark Harrison - Law/Politics
Elizabeth Haynes – Environmental Science/Geography
Amy Head – Biomedical Sciences
Jennifer Heathcote-Osborne – Counselling Psychology
Gareth Henson – American Studies/International Relations
Emma Heys - Music/Music Technology
Rich Hill – Criminology/Law
Shelley Hobson – Business Administration/Law
Kristine Hodgkinson - Geography/Environmental Science
Kirsty Hodgson - Music/Psychology
Suzanne Holland – Geography/Geology
Michael Holt – Mathematics/Psychology
Mark Howarth – Geology/Marketing
Moira Hulme – Education
Samson Chi Kin Hung – Marketing
Mohammad In'airat – Management
Muhammad Iqbal - Medical Science
Danielle Irvine - Psychology/Sociology
Clare Jacobs - Employment Law/Industrial Relations
Ravi Jain - Business Administration/Finance
Claude Jansz - Information Technology
Johanna Jarvis – Astrophysics
Cat Jones – Politics/Psychology
Elizabeth Jones/History/Geography
Jenna Jones - Criminology/Psychology
Sanmugam Kannan - Information Technology
Keni Kariuki - Law/Politics
Lakmal Karunarathne - Information Technology
Nancy Kemp - Philosophy/Politics
Natasha Kinsmore – Applied Biomedical Sciences
Kim Lagan - Adult Nursing
Simon Langley – American Studies/History
Layla Laurenson-West - Mathematics/Music
Alison Lawrence – Criminology/Psychology
Alexander Layzell – History/International Relations
Ian Levitt – History/Politics
Mark Lewis – Information & Computer Technologies
Matt Lewis – Law/Politics
Theresa Li – International Relations/Sociology
Henry Liebregts – Management/Business Administration
Richard Lowe – Criminology/Law
Nikolai Lucyk - Criminology/Psychology
David McKenna - American Studies/Philosophy
Rebekah McKinley (Sayer) - Law/Politics
Wadumestrige Mahindapala - Information Technology
Anurban Maitra - Medical Science
Aneesa Mala - Law/Criminology
Sarah Malkin – Psychology/Sociology
Nana Manu - Social Work
Elizabeth Marland – Biology/Geography
Naomi Marsh – English & American Literatures
Emma Martindale – Business Administration/Psychology
Adam Mason - Business Administration & Human Resource Management
Fiona Matthews - History/International Relations
Oksana Matsevko – Law/Mathematics
Andrew Maybury - Industrial Relations
John McCann – Computer Science/Geography
Kayeligh McAteer - Business Administration/Law
John McCann – Computer Science/Geography
Jasmine McKinnell - History/Sociology
Helen Medhurst - German/Media Communications & Culture
Jordan Millward – Politics
Pham Minh - Finance/Management
Melissa Moore – Geology/Media, Communications & Culture
Rajeev Mudiyanslage - Information Technology
Julie Mulvey – Industrial Relations/Employment Law
Kelly Murphy - Law/Business Administration
Nicola Myers – Commerce/Psychology
Adela Nacer – Biology
Erin Neer (Bradley) - Human Resources Management
Thomas Nicholson - Law/Politics
Jo Nurse - Global Security
Phil Nuttall - International History/International Relations
Jennifer Oakman – Education/Music
Liam Owen – Law
Alifiya Pacha – Biochemistry/Neuroscience
Katie Parr (Eacock) - Law/Politics
Makawitage Perera – Business Administration
Natalie Pinnock - Business Economics
Emma Porter - Law/Criminology
Kathryn Powlson – Law
Qiu Li - Human Resource Management
Simon (Si Qiu) Ren - Finance/Management
Keeley Revill - Medicinal Chemistry/Biochemistry
Daniel Richards - History/Mathematics
Janik Rodrigo - Economics/International Relations
Thushara Ratnayake - Information Technology
Dan Reed - American Studies/ English
Simon Ren Siqiu - Finance/Management
Katherine Reveley - Biology/Forensic Science
Barry Riley - Law/Criminology
Tom Rimmer – Physiotherapy
Dannielle Robbins - Molecular Parasitology/Vector Biology
Mohamed Samat - Information Technology
Abhijat Saraswat - Forensic Science/Neuroscience
Jessica Schneider - History/Politics
Derek Seex - Medical Ethics/Law
Rebecca Sell – Criminology/Psychology
Kate Sherratt - Business Administration/Psychology
Joanne Sherwin – Nursing
Alex Shorey - Law/French
Ben Shutt – Biomedical Sciences
Jo Sleep – Criminology/Psychology
Gareth Snell - History/Politics
Todd Specht – Chemistry/Mathematics
Rachael Spencer – Biomedical Sciences
Ian Stanley – English/Philosophy
Matthew Steele - Law/History
Anthony Sutcliffe - Media, Communications And Culture/Politics
Corinne Syed – Criminology/Psychology
Phoebe Tackie-Oblie - Biomedical Sciences
Kashaan Tajammul - Human Resource Management/Marketing
Mary Taylor (Breeze) - Biology/Psychology
Teng Yue - Human Resource Management/Marketing
Sebastian Tran - Accounting/Finance
Nick Turner – Physiotherapy
Matthew Turney – Chemistry/Forensic Science
Theodora Tsintzou - Music Psychology
Tzu-Hsiang Wei - Business Administration
Thomas Uhlen – Politics
Christoffer Vestli - Study Abroad
Michel Visser - Study Abroad
Shefali Vyas - Study Abroad
Elly Wallis - English and American Literatures
Mark Watson - Law/History
Sandra Weeks – Philosophy/Psychology
Rebekah Welch – Physiotherapy
Karen Wenborne – Law/Philosophy
Andreas Wermke – Medicine
Paul West – Astrophysics/Chemistry
Amii Whelan – Earth Systems Science
Adam Williams – Politics/Philosophy
Nina Williamson – English/Media Communications & Culture
David Wilson – Astrophysics
Simon Wiltshire – Geography/History
Richard Wiseman – Psychology/Sociology
Janaka Wewalwala - Information Technology
Maxwell Winchester – Education
Adele Wootton – History/Philosophy
Gulsen Yilmaz - Business Administration
Yoke-Lian Lee – Politics/International Relations
Meghan Young – Physiotherapy
Seyed Zarzeeth - Information Technology
Hayley Sutcliffe – Physical Geography/Marketing
Matthew Sutton – Geology/ Physical Geography
Kiran Dosanjh – French/Philosophy
Holly Smith – American Studies

Back to Directory of Alumni