Alumni: 2006 Directory

Omowunmi Adenuga – Human Resource Management/Law
Kawaku Afram - Industrial Relations/Human Resource Management
Natalie Airs – Politics/Psychology
Semina Ali - Law/Politics
Denise Allanson - Criminology/Psychology
James Allen - Business Administration/Information Systems
Katie Allen - American Studies/International Politics
Konstantinos Arvanitis - Economics/Human Resource Management
Paul Aujla - Geology/Geography
Mariam Aumeerally - Law/Sociology
Gnei Bahar - English & American Literatures
Matthew Bailey - French/Politics
Rebecca Ball (Luby) - English/History
Goddana Bart-Addison - Industrial Relations/Human Resource Management
Erica Basden-Fowler-Darr (Basden-Fowler) – Law/Human Resource Management
Holly Bathie – English/History
Victoria Beer - Business Administration/Human Resource Management
Tess Beniston - Media, Communications & Culture
Julia Blakeman - Community Pharmacy
Yvonne Bloor - American Studies/English
Lindsay Blott - Human Geography/Business Administration
Samantha Boni - Earth System Science
Leon Boshuizen - Business Administration
Michelle Bradley – International History/Sociology
Samantha Brookes - Psychology/Neuroscience
Rachel Bulkeley-Jones - Educational Studies/History
Toby Bull - Law/Music
Helen Burton – Criminology/Applied Social Studies
David Byrne - Law/History
Imogen Camp - Psychology/Education
Rebecca Carlton – Geography/Geology
Bill Cartwright - Business Administration/Media Communications & Culture
Grace Cash - Law/Business Administration
Simon Chalkley - Business Administration/Finance
Fiona Cheetham – Management
Alison Clark - English/Law
Gemma Clement – Sociology/Criminology
Eva Cole – Industrial Relations
Mary-Anne Collis – Biology/Psychology
Emma Cope (Hodgson) - Music/Psychology
Elizabeth Cottrell - Medicine
Andrew Coulson - Geography/Human Resource Management
Jennie Cox – Criminology/History
Gemma Daffern (Berry) – Law/History
Caroline Davenport - Law/Business Administration
Lorraine Denton - Physical Geography/Environmental Management
James Dexter - American Studies/Visual Arts
Gareth von Dinther - International Relations
Gururaj Donekal - Business Administration
Jennifer Dougliss – Criminology/Psychology
Amanda Edminson - Sociology/American Studies
Stephanie Ellis Hobbs (Ellis) – Law/Human Resource Management
Charlotte Evans – Law with Philosophy
Corrina Evans – Philosophy/Psychology
Daniel Evans - Economics/Management Science
Patricia Faraday - Local History
Melissa Farleigh - Business Marketing/English Literature
Stefan Feichtinger - Business Management Administration/International Politics
Julie Fellows - Business Administration (Education)
Jennifer Figures - Educational Studies/Sociology
Martin Foote - Business Administration/Law
Claire Fowkes - American Studies/International History
Chris Franks - History/Philosophy
Richard Friese-Greene - Music Technology/Information Technology
Rebecca Gatt – Industrial Relations/Human Resource Management
Louise Gibney - Environmental Management/Geography
Jeremy Gill - Law
Amanda Glendenning - American Studies/Sociology
Rachael Glazier - Physiotherapist
Louise Gibney - Geography/Environmental Management
Louise Godwin - Media/English
Liam Grady - International Relations
Mariah Gray - Geoscience in Geology/Astrophysics
Karen Griffiths (Champion) – Law/English
Lauren Grinsill - American Studies/History
Matthew Grundey - Law/Criminology
Sarah Grundey (Hyde) – History/American Studies
Daniel Guy - English/History
Liz Hancock (Rushton) - English/Media Communications & Culture
Christopher Hanks – English/History
Emma Harding - Geology/Physical Geography
Katie Harrington - Astrophysics/Philosophy
Samantha Hart - Mathematics/Physics
Deborah Harter - Educational Studies/Criminology
Rebekah Hassall - Environmental. Management/Geography
Claire Hasson - Criminology/Psychology
Ruth Hayward (Arnold) - International Politics/Politics
Peter Hill - Politiics/Philosophy/Economics
Victoria Hodson – American Studies/Geography
Jeoffrey Houvenaeghel – Criminology/International Politics
Russell Hughes – Law/Criminology
Andrew Hull – History/Media, Communications & Culture
Jason Hunt - Economics/Finance
Jono Hutchinson – History/Politics
Alison Jackson - Education
Ewan James - Politics/Philosophy/Economics
Rebecca Jay - English/History
Clive Jefferies - Computer Science/Psychology
Alex Jones - English/Psychology
Mark Jones - Politics/Psychology
Matthew Jones - International Relations/Health Planning & Management
Helen Kasiu (Antrobus) – Global Politics
Oliver Kean - Earth System Science
Samantha Kendall - English/Media, Communications & Culture
Mathangani "Pambi" Kihoro - Law/Politics
Kunpeng Yang - Human Resource Management
Samantha Ladd - Biomedical Sciences
Alice Lamb - Criminology/Sociology
Gregory Lawson - Law/International History
Christian Laycock - Chemistry/Mathematics
David Leach - Media, Communications & Culture/Politics
Sophie Ledger - Business Administration/Education
Jonathon Legge – Music Technology/Sociology
Gigi (Jianying) Li - Industrial Relations/Human Resource Management
Adam Lightfoot - Biomedical Sciences
Deborah Liversidge - Law/Human Resource Management
Farid Lodhi - Finance/Information Techonology
Dominic Lopez - Law/Japanese
Marina Loterijman - Business Economics
Richard Lowe – Law/Criminology
Kathryn Lowndes - Law/Business Marketing
Cara Luff - Psychology/Applied Social Sciences
Lucy Lugg – Chemistry
Ellen Lundberg - Law/History
Michael Lynch - American Studies/Politics
Nicola Lyons – Astrophysics
Josh Mailk - Computer Science/Music Technology
Robert Martens - Business Administration
Matt Martin - Law/English
Gemma Maslin - English/History
Chris McGibbon - Science Education
Nathalie McGowan - Physiotherapy
Marina McKenna - History/Law
Claire McLennan (Fowkes) – American Studies/International History
Michelle McNamara Physiotherapy
Katharine Meehan - Criminology/Sociology
Tom Meeks - Geography/Economics
Ben Merry - English/Geography
Vanessa Miles - Earth System Science
David Milligan - Geography/Geology
Anouska Mills – Physiotherapy
Elizabeth Mills - Law/Human Resource Management
Alkesh Mistry – Law/Business Administration
Morgane Moreau – International Relations
Moyra Mortby – Criminology/ Psychology
Richard Moulton-Mallison – Mathematics/Physics
Alexander Munn - Law/Politics
Kanchana Narangoda – Finance/Management
Karen Neilson – Economics/Finance
Suzanne Newton - Biomedical Sciences
David Nixon – English/History
Anene Nwokediuko – International Relations
Melissa O'Dwyer – Law/Criminology
Adnan Omar - Mental Health Law
Victoria O'Neill - International History/International Politics
Rebecca Parker (Kendon) - French/Spanish
Samantha Pascoe - Educational Studies/Music
Drupadee Paul – Information Technology/Business Administration
Asharmi Perera - Finance/Information Technology
Priyantha Pilapitiya - Business Administration
Angela Poulson - Earth System Science
Hayley Purvis - Philosophy/Psychology
Sarah Rathbone - Biochemistry/Biology
Louise Ravenscroft - American Studies/Law
Andy Quayle - English/Philosophy
Noushin Ragheb – Finance/Management
Catriona Reardon - American Studies/English
Fiona Reed - Earth System Science
Dean Richardson – Criminology/Geography
Anna Robinson - English/History
Philip Rogers - Business Marketing/Human Resource Management
Matthew Russell - English/Philosophy/Education
Roz Salih - Law
Buddhika Saminda - Finance/Information Systems
Maryam Sardar - Applied Environmental Science/Finance
Rebecca Seaberg (Howarth) - Law/Criminology
Laura Sellars - English & American Literatures
Muchineripi "Muchie" Shamuyarira - Industrial Relations/Human Resource Management
Paul Shaw - Physics/Astrophysics
Wayne Shelley – Biology/Physical Geography
Gemma Sherwin - Applied Social Sciences/Psychology
Rebecca Simcox - Sociology/Educational Studies
Louise Sipple - Business Adminsitration/German
Michael Sparrow - Economics/Finance
Rebecca Stoneham - American Studies/International History
Ruth Strachan – Law/Criminology
Manickarajah Suthaharan - Information Technology
Suresh Tamang - Health Population & Nutrition
Pranav Tanti - Business Administration/Finance
Richard Townsend - Information Systems/Politicis
Dery Tuni Lin - Business Administration
Nathan Warren - History/International Politics
Lynsey Warwick-Giles – Psychology/Sociology
Molly Wasti - Business Administration
Jaqueline Waterfield - Education
Gemma Webb - Law/Politics
Ruwanika Weerakoddy - Information Technology
Martine Welfare - Gender, Sexuality and Human Rights
Angela Whitehouse - German/Biology
Jayne Williams – Criminology/Psychology
Simon Willmot - Business Admin/Information Systems
Oliver Wright - Law/Politics
Yi Sun - Finance/Human Resource Management
Zhao Jiuzhou – Law/Sociology
Faisal Zia - Law & Human Resource Management

 

Back to Directory of Alumni