Alumni: 2004 Directory

Fariha Abdullah - Social Policy
Carmel Abwot - Health Management
James Adams - Criminology/Sociology
Stavros Afionis - Environmental Politics
Ernest Agbenorhevi - Business Administration
Decklan Ahern - Business Administration/Economics
Tom Allsopp - English/Philosophy
Louise Anson - Business Administration/Human Resource Management
Jake Armstrong - Business Administration/Computer Science
Laura Aylward - Computer Science/Maths
Emma Back - Music/Psychology
Jennifer Backstrom (Deane) - International Politics/Environmental Management
Mary Bailess - English and American Literatures
Nico Bamsey - Criminology/Psychology
Amy Barker – Biology/Computer Science
Emma Barker – American Studies/International History
Robert Barrass - Management Science/Finance
Christopher Bartlett - History/American Studies
Laura Barry - Biology/Psychology
Paul Barton - History/Politics
Karen Basnett - Biology/Geography
Duncan Bate - Geophysics/Earth Science
Leanne Bates - Criminology/Sociology
Richard Beard - Chemistry
Clare Beaverstock – Economics/Finance
James Beazley – European Industrial Relations/Human Resource Management
Bin Chi - Information Technology/Management
Cheryl Blake - Music/Music Technology
Gavin Blakeway - Economics/International Politics
Jenny Bore - American Studies/International History
Alexander Borg - Business Administration/Psychology
Adam Bourne - Biology/Psychology
John Boxall - Criminology/Psychology
Elena Calvo-Marti - Cognitive Science
Gavin Cattell - Computer Science/Physics
Ryan Chase - American Studies/Geography
Qun Chen - Information Technology
Cheng Jing - Finance/Management
Chengetai "Change" Chinake - Nursing
Marcus Chilaka - Health Planning & Management
Joe Cockburn - Physiotherapy
Karen Collins (Pugh) - Counselling
Sophia Collis - Education
Hayley Cooke - Psychology/Biology
Carly Cooper - Law
Mick Cooper – English/Law
Claire Cope (Barlow) - Midwifery
Iain Couzens - American Studies/Music
Lynsey Crawford - Law/Criminology
Jonathan Cronshaw - Philosophy/Visual Arts
Helen Davey – English/Music
Rhiannon Davies - Music/Physical Geography
Mark Day - Business Administration
Harshaka Samantha de Silva - Business Administration
Sarah Dean - Psychology/Criminology
Richard Debenham - Geography/Business Administration
Antoine de Chamisso - International Relations
Matthew Delaney - Business Marketing/Human Resource Management
Victoria Denny (Clarke) - Biology/Biochemistry
Neha Desai - Biomedical Sciences
Jon Dews - Employment Relations and Employment Law
Kathrine von Ahnen Dykes (Haugaard) - American Studies/English
Ralph Early - Philosophy
Rachel Eggar – Geography/Sociology
Natalie Eglinton (Parker) – English/History
Karen Eley - History/Criminology
Tom Etherton – Law/Geology
Bariu Ettu - Information Technology
Rebecca Evans - Law/Business Administration
Elizabeth Fielder – Chemistry
Jeannine Fisher (Richards) – Psychology
Jamie Fleming – Law/Politics
Alex Ford - Mathematics
Rachel Forsyth - Law/Criminology
Richard Fort - French/Music Technology
Gamage Ganegoga - Information Technology
Gao Yan - Finance/Management
Edward Gilchrist - American Studies
Stella Gillespie – Geography/Educational Studies
Lisa-Marie Gleeson - Law/Criminology
Kathy Rong Gong - Business Administration
Louise Grabowski - Finance/Biology
Sarah Greene - Psychology/Criminology
Emily Grimshaw - Music/Psychology
Zoe Groves - Philosophy/International History
Becky Hale - Education Studies/Psychology
Rachel Hale (Woods) – American Studies/History 
Alicia Hall - English/International Politics
Mika Hammond - Criminology/Sociology
Jill Hanby - Human Resource Management/Business Administration
Robyn Hanson - English/Sociology
Stephen Harrington - Business Marketing/Geography
Rob Harris - Biology/Geography
Catherine Harver - English/American Literature
Katerina Hatjipanagioti – Sociology/Applied Social Studies
Becky Hay (Hughes) – Law/Criminology
Morgan Hay - American Studies/History
Helen Hayward - American Studies/English Literature
Craig Heaney - Criminology/Psychology
Lindsay Hedderly (Hyde) – Biology/Biochemistry
Andrea Hemmings (Burge) - Sociology/Social Studies
Nicola Heskey - English/Educational Studies
Jemma Hodgkiss - Psychology/English
Claire Hogg - Law/French
Christopher Hollinshead – Psychology/Biology
Timothy Holmes – Music/Music Technology
Andy Hutt - Criminology
Dobrila Ivanetic - Law
Dan Johnson - Business Marketing)/Geography
Sarah Johnson (Abbey) – Human Resource Management/Sociology
Vicky Johnson-Phillips (Johnson) - Physical Chemistry
Wim Jonas - Business Administration
Iain Jordan - Law/Music
Rishi Joshi – Law/Criminology
Kaiwen Xue - Finance and Management
Jan Kamerling - Business Administration
Gordon Keay - Environmental Management/Business Administration
Elaine Kemp - Industrial Relations and Employment Law
Emma Kilminster - American Studies/International History
Kimberley Knight - Geography/Sociology
Koh Weng Wai - Information Technology/Management
Nooreen Koukab - International Relations
Georgina Laird - Geography/Environmental Management
Sarah Lally – English/American Studies 
Nicole Lederle - Criminology
Daniel Lewis - Education
John Lewis - Physical Geography/Geology
Shuang Lin - Information Technology/Management
Li Wenkan – Information Technology
Li Youcun - Business Administration
Lim Eng Wee - Business Administration
Liu Yi - Biomedical Engineering
Sara Lomax - Law
Dean Lopez - Social Work
Paul McCaffrey - Geography/Biology
Ellie McKenna (Nalliah) - Human Resource Management/Business Administration
Colin Mackenzie - Business Administration
Morven Mackinnon - International Relations
Alexandra Makin (Bailey) - Business Administration/Psychology
Richard Marsland - Criminology/Law
Amy Martin (Barker) – Biology/Computer Science
Charlotte Mason - American Studies/Business Administration
Paul McCaffrey – Geography/Biology
Peter McKenzie - International Politics/Politics
Andrew McKie - Law
James McIntyre - Business/Economics
Dick van der Meyden - Business Adminsitration
Susan Miller (Pettman) – Law/Business Administration (Marketing)
 Rhiannon Milner (Davies) – Music/Physical Geography 
Julie Molenhuis - Study Abroad
Luke Morgan - Criminology
Steven Morris - Environmental Social Sciences
Abigail Morrison - Law/Business Administration
Andrew Moss - Biology/Psychology 
David Moy - Geography/Geology
James Murphy - Business Administration
Hayato Nakamura - Gender, Sexuality &  Human Rights
Erin Neer (Bradley) - Study Abroad
Catherine Nixon - Neuroscience/Psychology
Rachel Norma - Geography/Criminology
Ruth Noonan (Pickles) - Music/Education
James O'Brien - Law/Politics
Graham O'Dwyer - American Studies/History
Catherine Orton (Richard) - Music/Physics
Jacob Osman – History/German
Akshar Patel – Economics/Management Science
Nikhil Patel - Biochemistry/Neuroscience
Emma Pell - Applied Environmental Science/Environmental Management
Joseph Pietersz - Information Technology
David Potter - Philosophy/English Literature
Hayley Protheroe (Cooke) – Biology/Psychology
Amber Regis - Victorian Studies
Christine Rentel (Ambrose) - English/Law
Ed Riley – English/Human Geography
Kirsten Ritzenthaler - Legal Studies
Gordon Robinson – History/Psychology
Deborah Rooke – Biochemistry/Biology
James Ryder - Physics/Chemistry
Lindsey Salt - Physiotherapy
Melanie Salvidge - Criminology
Lydia Sampt -Study Abroad
Anthony Sands – Biological & Medicinal Chemistry/International Politics
Katrin Schmidt - Business Administration Study Abroad
Nitin Sharma - Neuromusculoskeletal Healthcare
Caroline Sharrott - History/Politics
Gina Shokooh - Law/Business Administration
Luke Slevin - Music/Educational Studies
Sophie Small (Cook) - English/Psychology
Laura Fyfe Smith - Education (Study Abroad)
Lindsay Smith - American Studies/English Literature
Sergey Solyanik - Environmental Politics
Natalie Southall - Criminology/Psychology
Rebecca Spencer - Law/Criminology
Ross Spencer - Software Engineering
Nigel Sproston - Business Administration
Ruth Stone - Criminology/Business Administration
Curtis Stroud - Political Science
Richard Sutton - Clinical Pharmacy
Edward Swann - Physics
Andrew Taylor - American Studies/English
Blake Taylor - Business Marketing/Psychology
Laura Thompson - Law/Politics
Julie Dawn Trebilcock - Social Studies/Criminology
Suzanne Tucker - Law
Dominic Turner – English/History
Esther Vaughan (Cook) – Politics/Economics
Katherine Vine - English/Psychology
Elaine Wade - Industrial Relations/Human Resource Management
Dorit Wahl-Brink (Wahl-Jorgensen) - Politics
Ruth Wallis - Law/Criminology
Wang Xi Kenneth - Information Technology/Management
Melanie Ward (Salvidge) - Criminology
Louise Warren - American Studies/Business Marketing
Michael Warren - Biology/Criminology
Weng Wai Koh - Information Technology/ Management
Katherine White - Business Administration/Applied Social Studies
Caroline Whitehand - Geography
Suzanne Wignarajah - Social Work
Philipp Wilhelmi - Human Resource Management
Gareth Williams - Business Administration/Computer Science
Janet Williams - Rheumatology
Maxine Williams - Psychology/Sociology
Marie Williamson – Law/French
Kevin Willis - Astrophysics/Geology
Kathryn Wood - Psychology/Biology
Marc Wyer - Environmental Management/Geography
Jim Yonazi - Information Technology & Management
Philip Young - Music
Zejin Zhang - Information Technology

Back to Directory of Alumni