Alumni: 2002 Directory

Richard Kay - Geography/Human Resource Management
Elizabeth Adams - English/American Studies
Robert Addison - Computing in Earth Sciences
Martins Agber - Human Resources in Health
Stephen Ainsworth –Industrial Relations
James Allan – Economics/Finance
David Allbutt - American Studies/Ancient History
Andrea Allen (Stretton) - Music/Educational Studies
Marnie Anderson - French/German
Carlos Anonuevo - Industrial Relations
Samantha Anstey – Psychology/Sociology
Dimitri van der Ark - Business Administration
Helen Ashpool - Geography/Geology
Andrew Astley - Nursing
Naomi Ayre - American Studies/International History
Emma Bacon - English/Ancient History
Rachel Baddeley (Fulcher) - English/Business Administration
Robert Baddeley - Physiotherapy
Richard Bagshaw - Economics/Finance
Emma Bailey-Cole (Bailey) - History/Ancient History
Scott Baker - International Relations
James Ballard - Mathematics/Business Administration
Emma Barnbrook - Business Administration/Classical Studies
Alan Barnish - Human Resource Management/Business Administration
Mike Beattie - Business Administration/French
Rebecca Beese – English/French
Michael Bell - Law/American Studies
Louise Berry - Geography/International Politics
John Billau – Music/Educational Studies
Charlotte Blum – Management Science/Mathematics
Claire Bond (Gratton) – English/Geography
Iosif Botetzagagias - Politics
Emma Bough - French/Law
Jody Bowers - Education
Andrew Bradshaw - Education
Caroline Bramall – French/Business Administration
Helen Bridgwood - Law/Criminology
Daniel Bright – American Studies/Politics
Emily Brough – Environmental Management/Human Geography
Fiona E Brown - Neuroscience/Psychology
Fiona J Brown - Business Administration/Classical Studies
Kenneth Brown – Psychology
Nick Brown - Geology/Geography
David Buckley - Economics/Finance
Cyril Burke - Human Resource Management/Industrial Relations
Emma Buyers (Walker) - Business Administration
David Byensi - Human Resource Management/Industrial Relations
Caroline Byrne - American Studies/Sociology
Helen Campbell - History/French
Rebecca Cannon - English Literature/Business Administration
Hannah Carter - English/Philosophy
Lee Champion - Philosophy/Psychology
Angeline Chan - Business Administration
Major Chirwa - Human Resources in Health Chong
Chan Yong - Business Administration
Matthew Crouchley - American Studies, Sociology/Social Anthropology
Paul Coles - Environmental Management/Sociology/Social Anthropology
Jo Colley (Taylor) – American Studies/Psychology
Adam Collier - Geography/Environmental Management
Jo Collins - Education
Xavier Cousins - Psychology/Criminology
Joanne Cox - Law/American Studies
Katie Crutchfield - History/Ancient History
Emma Cullingworth - Physiotherapy
Katie Cunningham – English/Biology
Gemma Curtis (Wall) - Psychology/Criminology
Sarah Curtis - Economics/Management Science
Christopher Daniels – English/Business Administration
Nadine Danks - Management Science/Finance
Stuart Davidson - Russian/European Studies
Kurt Davis - Diplomatic Studies
Marty Day - Biology/Biochemistry
Ed De Quincey - Information Technology
Amarasinghe A S M De Silva - Information Technology
Kolitha De Silva - Information Technology
Laura Devenport - Geography/Human Resource Management
Linda Devlin - Education
Jeroen De Wit – Psychology
Thomas Doggett - Business Administration/Finance
Kirsty Doherty (Davies) - English/Psychology
Rebecca Easter Anderson (Easter) – Psychology/Criminology
Victoria Eaton (Smith) – International Relations
Richard England – Geology
Amy Evans - History/International Politics
Carolyn Evans - English/History
Phil Evans - Astrophysics
Kate Farmer - Human Geography/Sociology and Social Anthropology
Richard Fegan - Human Resource Management/Business Admin
Paul Ferrari - Economics/Politics
James Fisher - English/Visual Arts
Timothy Foley - History/Politics
Helen Fone - Human Resource Management/Psychology
Allie Ford - Chemistry/Astrophysics
Jennifer Fox (Deacon) – Law/Politics
Danie l Fu - Mathematics/Computer Science
Rachel Fulcher - English/Business Administration
Christina Garcia - Psychology/Sociology
Gerrit Geessink - Business Administration
Andrew Gentilli – English/Visual Arts
Marilena Georgiadou - Computer Science
Vikki Gill - Psychology/Criminology
Laura Gledhill - International Relations
Nicola Godden - Music/Psychology
Collette Godfrey (Rogers) - Applied Social Studies/Criminology
Simone Groebli - Law
Anoush Gunewardene - Psychology/Business Administration
Julia Harris (Morton) - English/American Studies
Lyn Harrison - International Politics 
Laura Hart - Psychology/Criminology
Andrea Hayton (Snowdon) - Law/Mathematics
Belinda Hazzard (Teal) – Music/Mathematics
Becky Hennah - Mathematics/Psychology
Emma Hill (Bough) – Law/French
Andrea Holder – Industrial Relations/Human Resource Management 
Ayse Holmes - Law/Criminology
Philip Holt - English/Philosophy
Marcus Holyoak - Politics/International Politics
Jacques Hoos - Business Administration
Rachel Hopps - American Studies/Human Resource Management  
Marc van Houten - Business Administration
Louise Hunking - Community Pharmacy
Helen Illingworth - History/Geography
Michael Jackson - International History/American Studies
Victoria James - Management Science
Hannah James - International Relations/Japanese
Mark Jennings - Economics/Management Science
Leanne Jones – Human Resource Management/Business Administration 
Nicola Keeling (Birch) - English/History
Scott Kenward – English/Economics 
Claire Kilburn - Philosophy/Politics/Economics
Rachel King - Physiotherapy
Lucy King (Mountford) – English/Visual Arts
Heather Kirk – Law/Criminology
Rhiannon Kitson – English/American Studies
Carl Knightly – International Politics/History
Kay Lakin - Biochemistry/Biology
Bansri Lakhani - Law/Criminology
Joane Lampon (Cox) - Law/American Studies
Rebecca Lang - English Literature/Psychology
Alison Latham (Bloor) - Sociology/Psychology
Joanna Lawrence (Lim) - Law
Sophia Lawrie – Business Administration/Classical Studies
Nigel Lea - Business/Human Resource Management
Eric Leinen – Study Abroad
Dan Leow Vee Leon - Information Technology

Dominic Louis – Information Technology
Sarah Lovett - English/German
Antonios Lykouras – Biochemistry/Biological/Medicinal Chemistry
Theodore Lykotrafitis - Neuromusculoskeletal Healthcare
Kerry Macfarlane (Street) – Psychology/Educational Studies
Emma Maier – Law/Politics
Lynn McAdam - Geography/Information Technology
Natalie McCarthy - American Studies/English
Sarah McCartney – Applied Social Studies/Human Resource Management 
Sarah McCarty - Human Resource Management/Applied Social Studies
Rob McGill - Global Security
Andrew Mackay - American Studies/Electronic Music
Emma Maier - Law/Politics
Jenny Manning - English Literature/Sociology/Social Anthropology
Victoria Manning - Biology/Educational Studies
Vicky Marshall - Classical Studies/American Studies
Kirsty Merrills - Biology/Environmental Management
Helen Miles - Business Administration/Finance
Adam Millward - Law/Criminology
Michelle Monaghan - Classical Studies/Economics
Alison Morgan – Industrial Relations
Edgar Morgenroth - Economics
Chris Moore - Psychology/Neuroscience
Juliet Morris-Gell –Information Technology for Special Education
Leah Morrison - Electronic Music/Human Resource Management
Lucy Mountford - English/Visual Arts
Jane Muchiri - Information Technology
Louise Munton - American Studies/English
Dela Nacer - Biology/Psychology
Jean-Michel Noe - Business Administration
Adnan Omar – Criminology
Claire Otto (Corbishley) - Criminology/Psychology
Sarah Page - Geography/Environmental Management
Ellie Palmoski (Addison) - Sociology/Applied Social Studies
Ilias Pantelidis – Medical Ethics/Law
Frances Parker (Middleton) - Ancient History/International History
James Parkinson - Economics/Human Geography
Joanne Parkinson (Stagg) - Engish/Social Anthropology/Sociology
Emma Pearce (Bacon) – English/Ancient History
Charlotte Pearson (Reynolds) - International Relations
Sarah Pearson - Art/English
Thomas Pearson - Law/French
Rebecca Peberdy - Biology/Visual Arts
Chris Peckett - History/Geography
Sarah Pinault (Bennett) - English/American Studies
Tracy Playle - American Literature and Culture
Sarah Podmore-Mills (Mills) Geology
Alexandra Powell – International History/American Studies
Tracey Press – Human Resource Management/Philosophy
Helen Price (Miles) – Business Administration/Finance
Kate Rainthorpe - History/Visual Arts 
Severin Rakic - Business Administration
Matthew Ralphs - Geography/Politics
Helen Richardson - Ancient History/Sociology

Janna Richmond (Williams) - Physiotherapy
Chris Riley - Geography & Geology
Diane Roberts - Applied Social Studies/Business Administration
Matthew Roberts - Environmental Politics
Natalie Roberts - Human Resource Management/Business Admin
Paula Roberts - Management Science
Thomas Roberts - Sociology/Social Anthropology/Criminology
Nicola Robertson - Business Admin/Psychology
Mark Rollings - History/Mathematics
Margaret Rowe (Ryan) – Law/Human Resource Management
Alison Russ – German/Business Administration
Paul Schmidt - Study Abroad
Victoria Schofield - Criminology/Sociology and Social Anthropology
Lucy Sentance (Jones) - Human Resource Management/American Studies
Marijana Sevo - International Relations
Jilan Shah - Chemistry/Physics
Niraj Shah - French/Economics
Colin Sharp - Biochemistry/Biomedical & Medicial Chemistry
Jane Shepherd - English/History 
Nathan Shersby – Russian/Politics
Nicola Silk - Physiotherapy
Aruna Silva - Information Technology
Sarah Silva (Smith) - German/Chemistry
Sian Simons (Batchelor) - Psychology/Sociology
Marie Singer - Biomedical Science
Amanda Small - Social Work
Helen Smith - Music/Educational Studies
Joanne Smith - Neuroscience/Biochemistry
Rachel Smith - Education
Paul Smithson - Psychology/Philosophy
Andrea Snowdon - Law/Mathematics
Abdoulie Sowe - Information Technology
Belinda Sproston – Business Administration
Joanne Stagg - English/Sociology
Liam Steele - History/Politics
Joseph Steer - Music/Computer Science
Kay Stevenson - Primary Health Care
Sarah Stockwell - Geography/Sociology
Jennifer Sumner - Human Resource Management/Social Studies
Claire Tate - Statistics/Management Science
Christopher Taylor - International Relations
Jo Taylor - American Studies/Psychology
Dr David Thurkettle – History/Law
Samantha Tolliday - Physiotherapy
Lisa Tompson - Sociology/Criminology
Philip Trayner – Management Science/Finance 
Alexandra Treppke - American Studies/Sociology (Study Abroad)
Beth Tunstall - Computer Science/Neuroscience
Carol Turner - Medical Ethics
Andy Tyler - Geology/Geography
Jessica Van den Brosch - Business Administration 
Nicola Vann - Physiotherapy
Rachel Vokes - Law/Politics
Naomi Vorley - French/European Studies Saartje van Waalbeek - Biochemistry/Biological & Medicinal Chemistry
Gary Wadeson - History/Economics
Cleo Wagner - Ancient History/Music
Hadley Wainwright - Law/Business Administration
Adam Walker - Economics/Human Resource Management
Poppy Wallis - Physiotherapy
Philippa Waterland (Bateman) - Sociology/Human Resource Management
Sarah Watson - Geography/Environmental Management
Nicola Webb - Psychology/Philosophy
Russell Webber - Computer Science/Business Administration
Edward Webster – American Studies/Ancient History
Victoria Wells (James) – Management
Vicky Wenman - Physiotherapy
Julian Westerman - Biomedical Sciences
Edward White - Biology/Ancient History
Penelope Wild – Law/Politics
Janna Williams - Physiotherapy
Mandy Williams - Music/Educational Studies
Katie White (Crutchfield) – History/Ancient History
Michael Williams - Biochemistry/Biology
Kirsty Wood - Geography/Business Administration
Tim Wood - Law/Criminology
Angie Woodbridge – Geography/Environmental Management 
Jane Woodyatt (Litherland) – Law/Business Administration
James Wright – Human Resource Management/Business Administration
Jonathan Wynne - Law/Biology
Edward Yang (Xiao Jun) - Business Administration
Yeh Ru-Yu - Business Administration/Psychology
Annabelle Zarcaro - Law/International Politics

Back to Directory of Alumni