Alumni: 1999 Directory

Helen Abbott (Allsopp) - Human Resource Management/Business Administration
Imad Abukhalil – Obstetrics/Gynaecology 
Erwienna Abu Bakar - Law/Sociology and Social Anthropology 
Olusola Adeyemo - Information Technology
Maria Ageeb - Law/Psychology 
Mohammad Al Qasem - Computer Science
Mindy Alguire - Study Abroad
Matthew Almond – American Studies/ International Politics 
Tunku Anor – International Relations      
Nicola Ansell - Environmental Social Sciences
Naeem Asghar - Human Resources in Health
Tarry Asoka - Human Resource Management 
Claire Avery (Richards) - Visual Arts/English
Paul Baker - Business Administration/French
Rebecca Baker (Daley) - Physics

Gemma Barker (Bowdery) – English/Geography
Christopher Barnes - Law/Business Administration 
Debbie Bass-Pickin - Biology/Psychology 
David Bates - International Relations 
Stephen Beck - Computer Science/Management Science 
Joanna Benfield (White) – Physiotherapy
David Blackman - Ancient History/French 
Shauna Bloch (Hamilton) - Law/Criminology 
Soeren Boettger - Law 
Dan iel Branch - English/Computer Science 
Caroline Brant (Blundell) - Child Care Law and Practice
Ben Bray - Environmental Management/Politics
Duane Brennan – Geography/Philosophy
Eddie Brennan – American History/Politics 
Chris Broomhead – Geography/Geology
Wesley Brown de Colstoun - International Business
Karishma Budhdev-Lama - International Politics/Marketing 
Glen Buglass  - Industrial Relations/Human Resource Management
Neil Bunford - Victorian Studies 
Lisa Burke (Shelley) – Geology/Environmental Management
Jayne Bryant - History/Politics 
Christopher Bullen - Geology/Geography 
James Bunn - Psychology/Geography 
Ben Buttigieg - Philosophy/Computer Science 
Andrew Carter - Psychology/Neuroscience
Nicholas Cartwright - Law/Philosophy
Vicki Charlesworth (Gouédard) - English/Sociology 
Dan Chapman - Law/Criminology

Paul Chapman - Biology/Environmental Management 
M Jameel Chaudhry - Human Resource Management
Muhammad Chaudhry - Health, Population and Nutrition in Developing Countries
Amy Chilvers - Geography/American Studies 
Joanne Clark-Matott (Clark) – Biochemistry/Neuroscience
Philippa Clemison (Howard) – English/American Studies 
Thomas Clinning - English/Psychology 
Christopher Collyer - Physiotherapy
Susan Davies - Geography/Marketing 
Rajdeep Dhaliwal - Computer Science/Marketing 
Claire Dillon (Falkner) - German/Visual Arts 
Melanie Ealing (North) - Neuroscience/Psychology 
Jim Eardley - Geography/Geology 
Martin Edmondson – Music/English
Donna Elliott - Human Resource Management/Sociology
James Fairlie – International Relations
Matt farris - Geography/Geology
Cheryl Field - Geography/Geology
François Forney - Geophysics
Rachel Fowler - Criminology/Social Studies 
Elaine France (Collins) - Physiotherapy 
Robert Freeman - American Studies/Psychology
Estelle Gallet - Management Science/Computer Science
Mohd Hj Ghani - Business Administration
Jane Ginsborg - Psychology 
Rebecca Gittins (Simmons) - Biomedical Sciences 
Gemma Gosling (Garrett) - Social Studies/Business Administration
Emma Grady (Page) - Geology/Geography 
Susannah Gray - Sociology/Business 
Helen Green - Geography/Sociology 
Felix Grison - Study Abroad
Helen Gunter - Education
Sally-Ann Hanney - French/Economics
Sean Harmer  - Astrophysics/Mathematics
Edward Harris-Godfrey – History/International Politics 
Gemma Hartley (Downie) - Geography/Geology
Caroline Harvey - Law/German
Suzanne Hayes (Bennett) – French/European Studies
Sarah Heaton - American Studies/Education 
Amanda Hill – Business Administration
Katherine Lundie Hill - English/Educational Studies 
Rebecca Hoare - Mathematics/Astrophysics 
Clare Homer - Politics/Sociology and Social Anthropology 
Clare Hooper (Dunster) - English/History
Rados Horacek - Economics
Helen Hubbard (Gierth) - Maths/Music
Jane Hubble (Bridgeman) - Criminology/Psychology 
Timothy Hufford - French/History
James Huntingdon - Geography/Geology
Ben Hurley (Rodway) - Law/Psychology
Carl Hussey - Business Administration/Human Resource Management 
Anthony Jacks – Child Care Law/Practice
Josephine Jakub – Sociology and Social Anthropology/Criminology
Sarah Jennison (Hope) - Biomedical Science 
Emma Jones (Beet) - English/Educational Studies 
Katie Jones (Bottomley) - Criminology/Sociology
Ray Joyce – Business Administration 
Lyndsey Kalaher - English Literature/Applied Social Studies 
B N G Karunasekera - Business Administration 
Paul Kay - Geography/Marketing 
Matthew Keeble - Biomedical Sciences
Veronica Gomez Kieffer - Study Abroad 
Ben Hurley (Rodway) - Law/Psychology
Anastasios Kiteou - Information Technology 
Tina Klass - English - Study Abroad
Chor Meng Koh – Business Administration
Albina Komissarova (Viounnik) - Study Abroad
David Kosviner - Music
Andreas Kuntz - Study Abroad
Rebecca Lambourne - Musics/Mathematics 
Derek Larkin - Psychology/Neuroscience 
Monica Lay - Business Administration 
Pam Leach - Biomedical Science 
Julie Lenner McDonald (Lenner) - Education 
Angela Lester – American Studies/English 
Eleutherius Liew (Thiam Yew) - Business Administration
Sarah Lowe (Braker) - Education 
Faye Lynam - International Relations
Heather MacLennan - French/International Politics 
Lee McDougall - International Relations 
Ralph McFarland – Sociology/International History
Christopher Martin - Computer Science 
Julian Messenger - French/International Politics 
Eva Meyenfeld - Study Abroad
Dominic Miles-Shenton - Chemistry/Environmental Management 
Jessica Mistry - Mathematics/Neuroscience 
Liz Moore (Severn) - English/Classics 
Steven Morris - Environmental Politics 
Helen Moss (Beard) - American Studies/Law 
Kaisa Muhonen - Geography/International Politics
Alpesh Naik – Sociology and Social Anthropology/Business Administration
Deepika Naruka - International Relations 
Faye Nicholls - Music/English
Emma Nield (Clowes) - Biochemistry/Biology
Thomas Nisbet – Geography/Marketing
Sarah O'Connell - French/Geography 
Andy Oliver - Electronic Music/Educational Studies 
Habiba Osman - Law/International History 
Rachel Owen (Webster) - Economics/French 
Thomas Parker - American Studies/Politics 
Christophe Payot - International Politics (Study Abroad) 
Rosie Pearson - French/German/History 
Carolynne Perry - History/Classics 
Simon Plant - Management Science/Computer Science 
Vicky Ponsonby (Weise) - Electronic Engineering
Michelle Pope – French/German
Rachel Prendergast (Chalk) - International Relations
Jagdip Rai – Politics/Educational Studies 
Jennifer Rainsford - Psychology/Neuroscience
Blake Redabaugh - Study Abroad 
Angela Richards - Law/French 
Claire Richards - Visual Arts/English 
Nicholas Robb - Geology 
Zoe Robinson - Geography/Geology 
Noelia Rodriguez - European Studies 
Ben Rodway - see Ben Hurley 
Birgitte Rosok - Physiotherapy 
Joline de Sainte Croix - Law/Criminology
Tim Sandle - European Industrial Relations
Ranjana Sangar - Neuroscience/Philosophy 
David Scott – Health Executive
Jackie Scott - Study Abroad
Harshit Shah - Business Admin/istrationHuman Resource Management
Reginald Sheppard - Law/Economics 
Farah Shippam (Hashmi) - Economics/Geography
Nina Shuttlewood - Classics/Politics
Matthew Simensky – American Studies/International History 
John Simmonds – English/Electronic Music
Isabelle Skidmore (Owen) - American Studies/French 
Hazel Smith - Contemporary History 
Emma Smithen (Lowman) – Human Resource Management/Business Administration
Richard Snashall - Economics/French
Peter Squibb – Environmental Management/Business Administration
Notty Stone (Reid) - Psychology/Anthropology 
Belinda Sparkes - Global Security 
Claire Stocks – American Literature & Culture
Joanna Strong - Physiotherapy 
Maryanne Sutton -Study Abroad 
Jean Taylor - Medical Social Anthropology 
Melissa Taylor - History/Ancient History 
Rodney Taylor - Law/English
Jonathan Terry - French/German/Management Science 
Jacqueline Thomas - Law/Psychology 
Megan Thomas (Pratt) Social Studies/Criminology 
Carolyn Thompson (Nicholson) - Environmental ManagementPsychology
Darren Tilley - European Studies 
Simon Timms - German/Marketing 
Sebastien Tisserand - Study Abroad
Danny Tolhurst - History/Sociology 
Stephanie Tourlet (Horwich) - Visual Arts/Computer Science 
Richard Turley - Economics/Law
James Turner - American Studies/ Politics
Marco Turnquest - Law/Politics 
Helen Velez (Allsopp) - Human Resource Management/Business Administration 
Fabiano Vergari - Economics 
Lee Walker - Geography/Computer Science

Andrew Walman – English/Law
Claire Walsh (Carlin) - International Relations
Ryan Watmough - Neuroscience
Jayne Watts (Pamplin) - English/Education 
Amanda Webb – European Industrial Relations/Human Resource Management
Vicky Weise - Electrical Engineering 
Andrew Weller - Computing in Earth Science
Nathan Weller - Computer Science/Human Resource Management
Cheryl White (Field) – Geography/Geology
Joanna White - Physiotherapy 
Andrew Wilkes - Criminology 
Gareth Wilson - Electronics/Electronic Music 
Claire Wimble (Fisher) – English/Law
Winston Wong – Computing in Earth Science
Paul Woodhouse – Educational Improvement and Effectiveness
Tony Wright - Counselling Studies 
Ashna Yates - Education 
Allyssa Nyit Siew Yap - Information Technology
Graham Young – History/Mathematics

Back to Directory of Alumni