Alumni: 1998 Directory

Stephanie Abbott (Carless) - International Politics/Marketing
Tanty Abdullah – International Relations
Rob Adams - Law/Management Science
Frank Albrecht - Business Management/HRM
Jens Arras - Economics/International Relations
Rebecca Asker (Jeffery) - Biology/Psychology
Lynsey Astles (Taylor) - Mathematics/Economics
Athanassios Athanassakis - Business Administration/Human Resource Management
Michael Atter - History/Geography
Jenny Austin – American Studies/English
Samantha Bailey (Eve) - Biology/Geology
Edith Bakari - Human Resources in Health
Kara Ball - German/International Politics
Prue Barry (Burgess) – American Studies/Psychology 
Lauren Bartlett (Dillon) – English/Law
Amanda Batchelor - Geography/Geology
Chris Beach - Philosophy/Computer Science
Sarah Beach (Taylor) - History/Politics
Sally Beaumont (Clayden) – Law/Psychology
Julie Beavis - Management Science/Mathematics
Vanessa Beck – German
Tawfieq Bedaiwi - Education
Mike Bethel - Music/Maths
Deborah Betts (Thomas) - Criminology/Psychology
Nowsheen Bhatti - International Relations
Chris Borrowdale - English Literature/French
Matthias Borscheid - Study Abroad
Jayne Bowman – English/History
John Bradley - European Studies/French
Rachel Brain (Handley) – European Studies
David Brazier - Applied Social Studies
Eddie Brennan - US History and Politics
Emily Brewer - English/Educational Studies
Richard Briand – History/Politics
Lucy Broomfield - Biology/Environmental Management
Rosemary Brotchie (Francis) - Environmental Politics
Dale Brown - International Relations
Danuta Busold (Czornyj) - German/Social Studies
Katharine Bryan (Clarke) - History/International Politics
Graham Carlisle - International Politics/History
Robert  Carmichael - International Relations
Helen Chadwick (Ashworth) - French/American Studies
Stephen Chell - Business Administration/Human Resource Management
Jay Chippendale – Mathematics/Computer Science
Kuan Yee Cheung - Business Administration/Human Resource Management
Wendal Clarke - Law/Human Resource Management
Stephanie Cobb - Electronics/Electronic Music
Neil Cole - Environmental Management/Business Administration
Lucy Cook - French/German/Environmental Management
Stephen Cooles - History/Marketing
Andrew Cousins - Biology/Biochemistry
Ruth Cowl - Victorian Studies
Melissa Croxon - Geography/American Studies
David Dalton - Physiotherapy
James Danaher – Law/French/German
Sara Darne (Downton) – French/History
Jacob Davies - Computer Science/Environmental Management
Mahadzir Din - Physics
James Doble - Philosophy/Politics
Sarah Dodman - Human Resource Management/Sociology
Fiona Doran (Mason) - Physiotherapy
Pascal Dubois – Study Abroad
Eleanor Dyde (Walley) - Education
Mark Egner – Law/Marketing
Amina Elkhatabi - Study Abroad
Hans-Georg Erney - English/History
Anthony Evans – Psychology/Politics
George Fearnehough - Education
Frederick Featham - English/Educational Studies
Joanne Fidler - Criminology/History
Trevor Field - Business Administration
Thomas Finn – Computer science/Economics
Allie Ford - Chemistry/Astrophysics
Simon Forman - Biology/Ancient History
Gillian Forrester - Applied Social Studies/Educational Studies
Matt Foster - Electronics/Management Science
Clare Galland (Solomon) - English & Philosophy
Anthony Garnish – Education Administration/Management
Deborah Gascoyne (Fraser) - Education
Martin Gaught - Law/Economics
Nicole Gilroy - Biology/English
Jennifer Glennie (Wiseman) - Physiotherapy
Helen Glover - Music/Sociology and Social Anthropology
Adam Golberg - English Literature/Philosophy
Kate Golding (Winston) – Law/Criminology
Richard Gorrara - Law
Anne-Marie Gough - International History/Education
Rob Graham - American Studies/Politics
Steven Grainger - Computer Science
Torben Greve - Study Abroad
Clare Grime (Howarth) - History/Classical Studies
Paul Grimsley - English/Philosophy
Werner Groenendijk - Study Abroad
Elizabeth Haran (Chambers) - International Relations
Gwyneth Harding - Biology/Psychology
Sarah Hardy - French/Russian Studies
Michelle Harris (Russell) - Geography/Geology
Jason Harrison - French/German
Joy Hartley – Sociology/Psychology
Dianna Hearn – Biology
Alexandra Hewitt – English/History
Peter Hickling - Education
Jayne Higson (Penn) - Criminology/Psychology
Andreas Hilger - Communication/Neuroscience
Richard Hill - French/Music
Karen Hobdell - American Studies/Biology
Alexandra Hodby - Visual Art In Contemporary Culture
Glen Hodgson - European Studies/French
Neil Houchen - Biology/Geography
Theresa Hussey (Slater) - Industrial Relations
Sue Jacobs - Industrial Relations/Human Resource Management
Zoe James - Physiotherapy
Callum Jefcoate - International Relations
Helen Johnson - Biology/Psychology
Will Jones – History/Politics
Zoe Jones (Kenyon) – Sociology &Social Anthropology/Mathematics
Winston Kabia - Diplomatic Studies
Scott Keay - Criminology/American Studies
Zulkefli Khalid - Business Administration
Peter Kinsey - American Studies/International History
Melanie Kirk - Biomedical Sciences
Andy Lang – Criminology
Petri Leivonen - International Relations
Susan Kolind (Masters) - Human Resource Management/Business Administration
Andy Lang - Criminology
Warren Legg – Philosophy/Economics/Politics
Rebecca Leimbach (Constantinou) - Psychology/Philosophy
Petri Leivonen - International Relations
Caroline Lelievre - Politics/Visual Arts
Anna Lindholm - Diplomatic Studies
Jennifer Lloyd - English/History
Nichola Longdon - Music/French
Sarah Lowe (Braker) - Psychology/Sociology
Andreas Lulei - Information Technology
Michael Lynch - American Studies/Politics
Elizabeth Madsen (Cheng) - International Relations
Arthur Magill – Machine Perception & Neurocomputing
Brian Marsh - Environmental Management/Ancient History
Jenny Matthews (Astley) - Geography/Marketing
Karen Matthews (Davis) – English/History
Pauline Matthews (Brandwood) - Psychology/Sociology
Catherine McGovern-Brady (McGovern) - English/Geography
Wesley McKay - Philosophy & International Relations
Rob Merchant - Business Adminsitration/Applied Social Studies
Bram Mertens - English
Linzi Moor - Law/French
Joy Moore (Scully) – Sociology and Social Anthropology/Psychology 
Paul Moran - History/American Studies
Karen Mortimore - English Literature/Sociology
Amanda Moss - Study Abroad
Alison Moyce – Criminology/Sociology
Jane Muchiri - Business Admin/Environmental Management
Robin Mundell - Biology
Yoshiaki Nakano - English Language
Laurence Nielsen - Study Abroad
Shin Nigaki - Environmental Politics
Yuki Nishida (Hosoda) - International Relations
Stuart Norgate - International History/Russian
Barnabas Panayiotou - Geriatric Medicine
Amalia Papaeconomu – Economics/Human Resource Management
Tracey Parker - International Relations
Catherine Partington - European Studies/French/German
Nicholas Peach – Industrial Relations/Human Resource Management 
Jayne Penn - Psychology/Criminology
Kian Voon Phang - Business Administration
Stephen Pinnell - Environmental Management/Ancient History
Jamie Pratt - French/Sociology 
Christian Praulich - Study Abroad
Adam Rhodes – Law/German
Nicola Rickett - European Studies/German
James Rivers – English/Marketing
Dean Russell - Economics/Geography
Andrew Samu - Politics/History
Jules Sarkodee-Adoo - Human Resource Management/Marketing
Ahmad Rizal Samsudin - International Relations
Martin Saxon - Management Science/Maths
Marc Schelhase - International Relations
Joy Scully (Hartley) - Psychology/Sociology
Carla Segel (Gediking) - Geography/American Studies
Eva Shammas Chell (Shammas)- Law/Criminology
Dudley Shields - International and European Law
Karen Shore (Griffiths) - History/Politics
Joanna Simms - Education
Amanda Small - Psychology/Criminology
Graeme Smart - Victorian Studies
Abdelmajid Smili – Study Abroad
Matthew Smith - International History/Environmental Management
Nicholas Smith - Economics/Geography
Simon Sneddon - Environmental Law/Policy
Clare Solomon - Philosophy/English
Belinda Sparkes - International Relations
Babs Spence - Criminology/Psychology
Claire Spires (Nixon) - Criminology/Psychology
Andrew Starr - Economics/American Studies
Lambros Stavrou - Counselling Studies
Julie Stephens (Bracewell) - English/Marketing
Janine Stockdale - French/Economics
Emma Sundblad (Betteridge) - Law/International History
Neil Symons-Chan (Chan) - European Studies
Dean Taylor – American Studies/Law
Sarah Taylor – Biology/Geology
Peter Thacker - International Relations
Robert Thomas - Sociology/Criminology
Sarah Thomson – English/Educational Studies 
Andri Thrasyvoulou - English/Psychology
Darren Tilley - Business Administration/Politics
Catherine Topliss - Biology/Biochemistry
Andrew Towner - Russian Studies/International Politics
Annella Turner (Wood) - Education
Jo Turner (Oliver) - European Studies/French
Melanie Viner - Visual Arts/ Sociology
Claire Ward - International Relations
Gary Warland - Economics/Politics
Susan Watson - Palliative Care
Nicola Webster (Earl) – Law/Criminology
Helen Wells – History/Criminology 
Freddie Wilby - Business Administration
Helen Williams - Business Administration/Environmental Management
James Willans - Music/Computer Science
Ken Williams - Human Resources Management/Industrial Relations
Nerys Williams - English/Sociology and Social Anthropology
Nigel Wooliscroft - Politics/Environmental Management
Abigail Wood – Philosophy/Economics/Politics
Mark Woods - Geography/Economics
Richard Woodward - Education
Roger Worthington – Medical Ethics
Philip Young - Modern Music

Back to Directory of Alumni