Alumni: 1996 Directory

Ruth Abbott - Law/Sociology
Sophia Afsar - International, European & Comparative Law
Leighanne Alexander (Wheawall) – American Studies/History
Wayne Aldred - Law/Management
Ayal Amitai - Law/Economics
Mohd Zainuddin Amran - Business Administration
Chukwudi Anah - International Relations
Colin Anthony - Economics/Computer Science
Susan Ashton (Russell) - Geography/Mathematics
Christopher Asker - Philosophy/Psychology
Olusegun Atibioke - Business Administration
Muhammad Azhar - Computing in Earth Sciences
Paola Baca - Study Abroad
Nigel Backhurst - Information Technology
Sarah Baker - American Studies/Law
Tony Ball – Architectural History 
Becky Barnes (Tapp) - French/Law
Sabiha Bauer (Khan) - Biology/German/Education
Linda Beacom (Wilson) - Medical Ethics
Matthew Bennie - Economics/Chemistry
Beth Bethel (Ward) – American Studies/English
Lisa Bevan (Recke) - Law/Psychology
Robert Black - Economics/Geography
Roy Bonepalli - Business Administration
Jennifer Bowen (Rowley) – English/History
Craig Bowen - Geography/Geology
Alastair Bradley - Information Technology
Jenny Bradshaw (McCarthy) - English/Classics
Stuart Bramley - American Studies/English
Mark Brannan – Biology/Geology
Joanne Brinklow – American Studies/History
John Brookes – Classics/History
Joanna Brooks – Environmental Management/History
Steve Broughton - Biology
Josephine Bruce - Law/Psychology
Neil Bunford - Victorian Studies
Heather Bush (Dutch) – Classics/International History
Lizabeth Bushill – Information Technology
Rose Bwibo - Counselling
Mpolai Cadribo - Business Adminstration
Andrew Cairncross - American Studies/Politics
Lesley Charnock (Ndzenyuy) - Business Administration/Human Resource Management
Leo Chatterton - Hiistory/American Studies
Alan (Man Fan) Cheung - Business Administration
Chock Mun CHEUNG - Business Administration/Law
Katharine Chivers (Oliver) - Law/American Studies
Elaine Clarke - Law/Politics
Stephanie Coimbra (LIvermore) - Chemistry/Computer Science
Amy Collins - Geography/Psychology
Claire Cook (Brayshaw) Law/Business Administration
Jenny Cook (Simpson) - International Relations
Joanne Cornfield - History/Environmental Management
Duco Dantuma - Geology
Helen Davies - French/Music
Susan Davies – History/English
Christopher Dawson - Environmental Law & Policy
Stephen Dawson - French/Russian/Biology
Sara Dearth - Management Science/German
Maria Demetriou - Criminology
Sarah Dixon (Hunt) - Diagnostic Radiography
Gillian Dobson – Biology/American Studies
Elinor Dorrian - Physics/Psychology
Katy Duff (Poole) - International History/American Studies
Laurence Dyde - Computer Science/Electronics
Angela Edwards - Law/Psychology
Matthew Egerton - Computer Science/Mathematics
Alison Enueze (Wain) –- Biology/Sociology/Anthropology
Steven "Wizard" Evans - Geography/Geology
Zoe Felton (Freeman) – Music/Psychology
Daniel Flynn - History/Politics
Rebecca Foster - Management Science/Mathematics
Thomas Freese - Business Administration
Sean Gallivan - Geography/Politics
Alexander Gasson - History/Philosophy
Stuart Geach - International Relations
Maxine Geurts (Titterton) – Politics/Psychology
Joanna Goh (Farthing )- Human Resource Management/Law
Bedan Wanene Gichanga - Business Administration
Liz Giussani - American Studies/International History
Joanna Goh - Law/Human Resource Management
Michael Greggs - Economics/Psychology
Dylan Griffiths - European Studies/Russian Studies
Christopher Haacke - English/Philosophy
Nichola Haacke (Turner) - (English/Philosophy)
Sajjid Hamid – Management
Lorraine Harper (Smeaton) – Law/French/German
Fay Harris – International Relations
Neal Hawkins - International Relations
Emma Heptonstall - Law/Sociology
Mark Hewitt - Computer Science/Environmental Management
Andrew Hields - Economics/Politics
Alison Higgins - Criminology/Psychology
Adrian Hirst – Law/Music
Amy Hobson-Taher (Hobson) - American Studies/History
Janet Hodgkinson - Information Technology
Andrew Houlston – Economics/Geography
Patrick Hughes - Economics/Geography
Natasha Hillier – Economics/International Politics
Kate Hurley – Legal Studies
Andrew Johnson - Education
Nicholas Johnson - Data Engineering
Esther Jones - Philosophy/Sociology
Grevin Jones – PhysiotherapyVanessa Jones - Geography/Biology
Elizabeth Jonsberg - Sociology & Social Anthropology/Criminology
Roger Kahler - Geography/Mathematics
Stratos Kalamandis - Business Administration
Kiki Kallis - Psychology/Human Resource Management
Roland Kandiah - Medical Social Anthropology
Abdul Qayyum Khosa - Business Administration
Nick Kimani - Law/Business Administration
Melanie Kirby - Psychology/Human Resource Management
Tina Klimbacher - Study Abroad
Yoko Kodama - Study Abroad
Yuko Kojima (Ohashi) - International Relations
Andrey Koryakovsky - Study Abroad
Karl Lawrence - Law/Criminology
Peter Lawson - Management Science/Computer Science
Mei Ling Lee - Electronics
Ying Lee - Study Abroad
Sonya Lequay-Wellington (Lequay) - French & Russian Studies/Human Resource Management
Luo Jun - International Relations
Jennie Macfarlane - Geography/American Studies
Farkhanad Mahmood - Electronics
Miguel Martins - International Relations
Akiko Morimoto (Matsumoto) - Literary and Cultural Studies
Dawn Mayo - Law/Business Administration
Ruth McGregor (Parr) – Law/Economics
Nathan McIlree – American Studies/English
Jan McLure (Brockhurst) - French/German
Sonia Meadows (Outhwaite) - American Studies/Law
Alexandra Minetti (Thrower) - Law/History
Adrian Neal - English/Psychology
Elias Nikoliadis - Economics/Human Resource Management
Nor Sherriza Nor Rashidi - Business Administration/Human Resource Management
Nicholas Norman-Nott - French/Latin
Dan North - English/Latin
Edward Norton – Geology/Business Administration
Jo Nurse - Global Politics
Deirdre O'Driscoll - Human Resource Management/Industrial Relations
Leanne Olding - French/German 
Nicolas Olivari - International Relations
Paul Onions – Law/Economics
Paul Owen - Geography/Politics
Simon Pallant – History/Politics
Matthew Parkin - Education
Stephen Parr - Law/Politics
Elena Patsalou-Kyriakidou (Patsalou) – Economics/International Politics
Martin Patterson – German/Mathematics 
Derek Payne - Law/International Politics
Antonia Paziotas - Business Administration/Human Resource Management
Matthew Perry - Geography/Geology
Tracy Phipps - Music/Russian Studies
Andy Polshaw - Philosophy/Mathematics
Jennifer Pryor - Human Resource Management
Paul Raftery - French/European Studies
Cecilia Rague-Kaisha (Rague) - Law/German
Ash Rahmani-Shirazi - Computer Science/International Politics
Barbara de Rennes (Rapazzini) - French/Management Science
Clair Raver (Brewer) - European Studies/French
Matthew Reypert - Computer Science/Electronic Music
Lisa Ribeiro - French/German/Management Science
Barry Roberts - Mathematics/Economics
Gillian Roberts (Wells) - American Studies/International History
Sarah Robinson - Geography/Poltiics
Duncan Rose - Computer Science/Management Science
John Rofe - American Studies/International History
Emma Rogoz (Nettlefold) – Mathematics
Duncan Rose - Management Science/Computer Science
James Rowe – American Studies/International History
Jaine Rozenbroek (Shacklady) – Physiotherapy
Christopher Saunders – English/Sociology and Social Anthropology
Mark Sheridan - German/Management Science
Julius Sim – Philosophy
Ken Smith – German/Russian
Sonja Smith - Philosophy/International History
Andrew Spender - Criminology/American Studies
Brandi Spurgin (Baker) - Study Abroad
Kiri Stanley - Geography/Biology
Marta Stera - Russian/Management Science
Yanalie Stevens - European Studies/French
David Storer – Geography/Geology
Andrew Stuart-Harris - Economics/Geography
Petter Sundsbak – Physiotherapy
Claire Surman (Bull) – Music/Psychology
John Swire - Geography/American Studies
Aileen Tang – English/Music
Sarah Taylor (King) – English/History
Athanasios Theodoratus - Business Administration
Simon Threadgill - PGCE
Kate Thomson (Poyner) - Law/Criminology
Rachel Toussaint - French/Law
Claire Tovey - Human Resource Management/Business Administration
Katherine Trill (Williams) - Mathematicss/Psychology
Sandra Monteiro Vieira - International, European and Comparative Law
Abigail Vernon – Politics/Classics
Rachel Vokes - Law/Politics
Ann Walker - American Studies/Environmental Management
Paul Weller - Physics/Computer Science
Mark Wells – Geography/Geology
Tony Whincup - French/Geography
James Whittle - Economics/Geography
Lisa Williams (Fish) - History/Criminology
Nicola Williams (Dulwich) - History/Politics
Catherine Williamson (Goodenough) - Criminology
Linda Wilson – Medical Ethics
Brittany Wolff - French/German/Management Science
Matt Woods - Economics/Physics
Adrian Wright - History/Politics
Jacqui Wright (Bell) - Music/Geology

Back to Directory of Alumni