Alumni: 1989 Directory

Nadirah Abdul - Economics/Law
Martin Adamu - International Relations
Chris Ambler - Economics/Geography
Susan Ashton (Yates) – Geography/Psychology
Peter Baldwin - Mathematics/Physics
Barry Bassett - Mathematics/Physics
Marc Bignell - American Studies/English
Mark Blunn - Computer Science/Statistics
Jean Bourne – Psychology
Kent Bowyer-Sidwell – Economics/Geography
Catherine Bridges (Gatiss) – History/Psychology
Paul Browning - American Studies/History
Joscelyn Burke (Upendran) - English/Law
Stuart Burke - International Relations
Simon Burney - Economics/Geography
Sarah Buss - Chemistry/Geology
Shelagh Carr - Social Studies
Murray Cash – Computer Sciences/Mathematics
Siu Kwong (Richard) Choi - Electronics/Computer Science
Eleni Christodoulidou - Computer Science/Management Science
Greg Clough - Law/Electronics
Jon Courthold - Psychology/Law
John Coxhead - English/History
Judith Damerell – Law/Politics
Atir Darr - English Literature
Pam (Paramjit) Dhillon - Economics/Law
Shelagh Dillon (Carr) - Applied Social Studies
Liz Douglas (Stone) - American Studies/Geography
Michele Drew (Day) - French/English
Ian Duncan - English/Roman Studies
Huw Edwards-Westlake - History/Politics
Bernard Emmett - Geology
Edward Finch - International Relations
Jennifer Ford (Marshall) – English/American Studies
Chris George - French/Law
Paul Gerrard - Philosophy/Mathematics
Japheth Githaiga - Education 
Stefan Gleeson (Szynalski): German/Economics
Anne Groarke – History/Law
Gabriella Hamann - Computer Science/Management Science
Rob Henderson - Law/French
Steve Higgins - Music/Physics
Alistair Hindmarsh - Geography/Geology
Michael Hollick – Computer Science
Andy Howells – Management Science/Computer Science
Stevce Hudson - History/Psychology
Carl Hussey – Human Resource Management/Business Administration
Stephen Johnson – Geology/Geography
Daniel Kalimuzo - Economics/Law
Don Kannangara - Data Engineering
Simon Klarfeld - Philosophy/Economics/Politics
Lynn Knight (Saville) - Geography/Geology
Beverley Lashley – History/Law
Nicolette Lazarus - French/Management Science
Faedra Logothetis – Counselling
Charles Magee – French/Politics
Dismas Matunda - Physics/Management Science
Patricia McKenzie (Warrilow) - Psychology/Sociology
Ruth Miller - Physics/Philosophy
Debbie Minorczyk (Czieselsky) - French/German
Joanne Morrison (Longbottom) - Psychology/History
Stephen Musgrave - English/Philosophy
Aswani Muthoo - Data Engineering
John Ashley Nevines - Chemistry/Geology
Ng Sai Yeang - Law/Sociology
Barry Norris - English
Richard O'Hagan - History/Sociology/Social Anthropology
Stephen Palmer - Computer Science/Mathematics
Damien Parsonage - Greek Studies & Roman Studies
Hitesh Patel - Computer Science/Electronics
Jonathan Peacock - English/Music
Sally Pelling (Meade) - American Studies/Geography
Timothy Pethen - Computer Science/Mathematics
Denise Pickard - English/Sociology
Richard Price - American Studies/English
Ian Rhodes - German/French
Helen Rice-Birchall (Bradshaw) - Law/French
Simon Rice-Birchall - Law/Economics
Justin Sara - American Studies/English/Certificate in Education
Andrew Seddon - Computer Science/Maths
Ivan Shiels – Geology/Geography
Brenda Shone - English/History
Matthew Simmons - Russian Studies/Computer Science
Maria Skrzypiec – Law/English
Fiona Smith (Lawrenson) - Psychology/Biology
Juliet Smith - English/Law
David Speake - History/Russian Studies
Clare Stewart (Davis) - English/Roman Studies
Sian Sweeting (Williams) – International Relations
Alex Thurgood - French/Chemistry
Adam Turrell - History/Roman Studies
Andrea Veale – English/History
Milos Vec - Law/Management Science
Heather Wallace (Bosworth) - Mathematics/Music
Nicola Waring - Geography/Computer Science
Julie Welch (Harrison) – English/Sociology/Social Anthropology
Gordon Wilkinson – Electronics/Computer Science
Kevin Williams - Law/Electronics
Mark Yarwood - Geography/History
Norzam Zaman - Law/Politics

Back to Directory of Alumni