Alumni: 1988 Directory

Shibeer Ahmed – Law/Politics 
Diane Amans - Psychology
Balakumar Balasundram – Economics/Law
Dave Betts - Geography/Economics
Christine Branton (Woodworth) - Law.Sociology and Social Anthropology
Katie Brightwood (Davies) - English Literature/Philosophy 
David Buck - Physics 
Nicola Burnell - American Studies/English
Amanda Carr - Biology/Biochemistry
Peter Chan – Disaster Management 
Jimmy Kam Tim Cheung - Criminology
Patrick Meng Liong Chin - Law/Politics 
Nikita Cindi - Mathematics 
Bryan Clarke – Mathematics/Computer Science 
Dale Cox - English/American Studies 
Sarah Dack - Geology/Geography
Atir Darr - English/History 
Laura Davies (Logan) – Economics/Geography
Ian Davis - International Relations
Simon Dawes – Applied Social Studies
Linda Dewar (Beswick) - Geography/Geology
Dave Downes - Geology/Biology 
Lance Dowson - Psychology
Paul Dyett - History/Politics 
Isaac Endeley - French/Russian 
Soraya Eshtyaghi (Knight) - History/Greek Studies 
Bill Evans - International Relations 
Yoke Foo - Law/Computer Science
Sarah Forteath (Bartlett) - Russian/Politics
Stuart Gemmell - Psychology/Sociology
Philip Gillingham - Applied Social Studies 
Stephen Green - History/Law 
Beckie Hartley - Physics/Biology
Susan Harrison - Applied Social Studies
Fidelma Hatton (Haverty) - International Relations
Tim Hill - American Studies/English
Tim Howle - American Studies/Music 
Jonathon Hope - Economics/Law 
Adele Humphries (Temperley) - American Studies/English
Kate Jenkins – Law/English
Doug Jones - American Studies/Geography
Julie Jones – Applied Social Studies 
Richard Kent - 
Helena Kinrade (Kane) - Mathematics/Psychology 
Calvyn Yow Kong Laang - Economics/Sociology 
Andrew Eng Lok Lee - English/Law
Louis Leung - Management Science/Computer Science
Philip Lucas - English/History 
Sarah Lundie - French/Philosophy 
Anita Ma – Law/Politics
Saifulbahri Mansor - Computer Science
Alan Mather - Applied Social Studies 
John Morrison - English/Economics 
Ashwani Muthoo - Management Science/Computer Science 
Anthony Nowogrodzki – History/Law
Juliet Ogbechie (Alilionwu) - Law/Political Science 
Gordon Okafor-Ross (Ross): Music/Electronics
Ify Orakwue (Osuno) - International Relations
Andrew Osborne - American Studies/Politics
David Passmore – Geography/Geology
Lynda Phillips (Gordon) - English/American Studies 
Karen Prince - Russian Studies/Psychology 
Joseph Quartson - Law/Economics 
Yohan Rajan – Law/Psychology
Richard Ramdial - International Relations
Susan Ritchie (Rose) - American Studies/English
Jenny Robinson (Beard) - Management Science/Computer Science 
Simon Rook - Geography/American Studies 
Neil Rose - Mathematics/Computing
Susan Russell (Vickers) - Biology/Biochemistry
Audrey Ruyters-Lim (Ruyters) – Music/Sociology and Social Anthropology
Stephen Sanders – History/Politics
Joe Sang - International Relations 
David Searle - Computer Science/Electronic Music 
Sandra Smethurst (Jones) – Biology/Chemistry
Douglas Smith – American Studies/Geography
Helen Southall (Terry) - Music/Physics
Aly Speed (Robins) - English/American Studies
Simon Steen - Law/Computer Science
Paul Stephens -  Economics/Geography
Peter Stratton – Philosophy/Economics
Jane Sweetman - English/French
Iona Thomson - American Studies/English
Meiling Tsang - Economics/Geography
Fiona Tweed – English/Geography
Laura Wren (Logan) - Economics/Geography

Back to Directory of Alumni