Alumni: 1973 Directory

John Aherne – Law/Economics
Wendy Aherne (Thompson) – Economics/Sociology 
Mary Baginsky (Yates) – Law/Politics
Chris Baldwin - Geology/Geography
Mark Batten - Economics/Chemistry
Tim Beasant - Physics/Psychology
Douglas Bourn - History/Politics
Martyn Brawn - American Studies/Sociology/Social Anthropology
Stephen Brooks - Politics/Economics 
Gill Burgess (Hindle) – History/American Studies
Ian Burn - Economics/Geography 
Andrew Cobley - Geography/Geology
Michael Collinson - History/Economics 
Warren Colman - English/Sociology 
Tricia Coverdale-Jones (Coverdale) - English/German
Anthony Crean – English/French
Barry Davies - Geography/Geology 
Irene Dewing (Timmins) - American Studies/English 
Shirley Dex - American Studies/Economics
Hilary Dixon - Biology/Psychology
Steve Dixon (Dyche) - English/Sociology 
Janet Dobson – French/English
Anne Fearn (Thompson) - Maths/Education 
James Fisher - Philosophy/English 
Susan Fisher (Jones) - Philosophy/English 
Ron Fraser - Victorian Studies 
Alan Gadian – Mathematics/Physics 
Dave Garry - Geology/Physics
Xandra Gilchrist - Sociology /Biology 
Stephen Gillham - Economics/Geography 
Stuart Gordon - Latin/Law
Ian Harbutt - History/German 
Rajinder Harrison (Sohal) - English/Biology 
Barbara Heather - Politics/Sociology 
Jennifer Hedges (Anderson) - Law/Politics 
Elaine Henderson (Wheeler) - English/American Studies 
Robert Henderson – History/Politics
Rob Hirons - History/Russian Studies 
Michael Hunt - Social Studies/Sociology 
Paul Bowers Isaacon - Chemistry/Education
Anita James (Scarth) - Law/History 
Richard Jinks - Economics/History 
Valerie Jones (Davidson) - Physics/English 
Cherry "Chiz" Judge (Aston) - Biology/Psychology
Samuel Justice - Study Abroad 
Edward Kubiak - Law/Psychology 
Jackie Latham (Nield) - Biology/Psychology 
Margaret Lee (Davies) – American Studies/History 
Colin Lester - American Studies/English 
Susan Lewis (Ascher) - Psychology/English 
Mark Lovett - MA American History and Institutions 
Stuart McLeod - English/American Studies
Fergus McGauran - English/German
Rachel Nocera (Garnett) - History/Psychology 
Fred Peeling - English/Psychology 
Stella Peterson (Crowther) - Biology/Geology 
Jeff Phillips - History/Economics/Politics
Elaine Pitt - Sociology/Applied Social Studies
Bill Powell - English/Philosophy
Heather Qualtrough - English/Philosophy 
Wendy Sayer - Geology/Biology 
Anthony Smallwood - International Relations 
Catherine Smith (Riley) - American Studies/Politics
Jonathan Smith - Geography/Biology 
Colin Smyth - Russian Studies/Politics 
John Strain – History/Philosophy
Sylvie Summer (Stumler) - Biology/Psychology 
Christopher Tarrant - Lw/Sociology and Social Anthropology
Mary Tibben (Moore) - English/American Studies/Education 
Rene Timmins - American Studies/English 
Sue Tomlinson - History/Latin Alison Tyler - History/Politics
Ken Turner - Russian Studies/English 
Margaret Williams (Stilts) - Chemistry/Mathematics 
David Wright - French/Law

Back to Directory of Alumni