Alumni: 1972 Directory

Neil Alldred - Politics/Sociology 
John Attenborough - Politics/Sociology
Peter Ball - Economics/Politics 
Alan Bensted – Economics/Law
Grace Bensted (Wolstencroft) - American Studies/History
Sarah Beynon (Penn) - Biology/Psychology 
Sheila Binns (West) - French/Russian Studies 
Carol Birch (Fidler) - English/American Studies 
Philip Blakeley - Physics/Chemistry 
Robin Boag – Law/Politics 
John Bowers - Geography/Geology 
Alan Buckley - History
David Butcher - Philosophy/Economics/Politics
Ian Clark - American Studies/English 
Hugh Coolican - Philosophy/Psychology 
Paddy Costigan - International Relations 
Malcolm Dale - Education/Physics 
Monica Davenport – English, Sociology & Social Anthropology
Mike Dewing - Biology/Sociology/Social Anthropology 
Gin Dunscombe - History/American Studies 
Glynis Fenton (Howes) - Biology/Geology 
Paul Grainger - English/Politics 
Jan Guberan (Nurse) - American Studies/History 
Elizabeth Harris  - English/Psychology
Brian Hill - International Relations 
Paul Hills - Biology/Psychology 
Jane James (Aldworth) - English/American Studies/Education 
Frank Jones - Victorian Studies
Harold Jones - Economics Law
Kate Jones (Page) - French/German 
Jennifer Kidd (Bowden) - Psychology/Law
Laurence Kennedy - Education
Jurek (George) Kolorz – Philosophy/Psychology
John Lamont - English/American Studies 
Peter Lee-Smith - Biology/Sociology
Sue Lee-Smith (Marshall) - Biology/Psychology
Paul Lefrere - Physics
Nick Leonard - 
Paul Liebenson - Study Abroad
Roy Mantle - Law/Sociology 
Ilze Mason (Ulmanis) - English/Psychology 
Will Montgomery - Geography/American Studies 
Anthony Morris - Psychology/Sociology and Social Anthropology 
Arthur Musgrave - English/History
Jane Oberman (Milton) – Biology/Psychology
Iain Packwood - Mathematics/Physics
Glen (Glenys) Parry - Biology/Sociology 
Sarah Penn – Biology/Psychology
Miranda Phillips - Sociology/Social Studies
Steve Plant - English/Sociology
Alan "Arnie" Prout - History/Sociology & Social Anthropology
Roderick Riesco - Psychology/Russian Studies
Jill Riley (Wallman) - Sociology and Social Studies
John Roberts - Mathematics/Psychology
Jamie Roper - Economics/Psychology
Peter Saquiez - Geology/Geography 
Annie Sevier (Morris) - Psychology/Sociology
Maggie Shrubshall - English/History 
Ian Snaith - Law/Politics 
Brian Stewart – Geography/Politics 
Bob Stow - American Studies/Politics 
John Strain - History/Philosophy
Margaret Strain -
Dorothy Stubbs (Wigins) - Law/American Studies/Education 
David Swift – French/Latin
Janine Tran - French/Economics
Christopher Tribble - American Literature
Jill Wallman - Sociology/Social Work
Steve Warburton - Mathematics/Physics 
Martin Watkinson - History/American Studies 
Jackie Westwood-Demetriades (Westwood) - Biology/Psychology 
Clive Whitfield-Jones - Law/Sociology & Social Anthropology 
John Wilde French/German 
Andy Woolley - Economics/Sociology
Anthony Yarham - Mathematics/Chemistry/Education
Aris Zacharoff – Business Administration

Back to Directory of Alumni