Alumni: 1970 Directory

Alison Abbey (Slater) - Sociology
Robert Abbey - American Studies/Law
Coll Auton (Hatton) - English/Psychology
Robert Bartlett - Psychology/Sociology
Ann Brownless (Richardson) - Law/Philosophy
Paul Brownsey - History/Philosophy
Jo Beverley (Dunn) - American Studies/History 
Deborah Cameron - Applied Social Studies
John Chubb - American Studies/Geography
Rose Chue - History/Politics/Education
John Clarke – American Studies/History
Trisha Cole – History/Politics and Certificate in Education
Nicola D'Aeth – Psychology/Biology
Frank Davies - English/Philosophy
John Davis - 
Monica Dillon (Cohen) – Biology/Psychology
Anne Edwards - Psychology/Biology
Sue Edwards (Horsman) - Law/Sociology
Stephen Everett - Law/Economics 
Maurice Fairhurst - Geography/Sociology
Linda Friis (Foster) - English/Law
Tim Gibbs - International Relations
Dick Gist - Criminology
David Harris - Geography/Geology
Elizabeth Harris (Addington-Hall) - Mathematics/Sociology/Education
C Harvey (Metcalfe) – History/Latin
Robert Hedges - Geography/American Studies 
Julia Ibbotson (Adams) - English/Sociology
Islay Jamieson (Curtis) 
Colin Jones - Geography/Geology 
Peter Jones - History/Geography
Maryann “Marty” Klann (Dahlgren) - Psychology/English
Pari Koman – English/French
Valerie Lefrere (Karran) - English/Psychology
David Lister - Geology/Economics 
Steve Markwell - History/American Studies 
Jef Mason - International Relations
June Middleton (Frankland) – Economics
Marye Miret - English/French
Philip Newall - Biology/Psychology
Jim Nicholson – American Studies/Sociology and Social Anthropology
John Park  Chemistry/Physics
Tim Patrickson - Geography/Sociology 
Chris Pellant - Geology/Geography 
Leo Pilkington - Philosophy/English
Laureen Roberts (Simmans) - American Studies/Sociology 
Connie Robertson - English/French 
John Scarlett-Davis (Davis) - Foundation Year
Eric Schneidhoffer - Foundation Year
Jo Sinclair - History/Philosophy 
Steven Smith - History/English Literature 
Frank Steele - American Studies/Politics
Jim Straker – English/Sociology 
Ray Thompson - English/Philosophy 
David Todd - Politics/Economics 
Denise Todd (Stracstone) - Politics/Economics 
Chris Tribble American Studies/History 
Arthur Tuppen - Mathematics/Economics 
David Underhill - Geography/American Studies 
John Walder - French/History
Brian Walker – English/French
John Walker - American Studies/Politics 
Roger Ward - Geology/Geography 
John Whittingham - History/Geography
Mike Wood - Geology/Mathematics

  

Back to Directory of Alumni